Zajímavosti

Pro Váš větší přehled jsme připravili několik rad a tipů, které Vám pomohou s rozhodováním, kdy auto přezouvat, jaké pneumatiky používat, jak je správně hustit. Samozřejmě všechny tyto a další cenné rady se dozvíte i přímo od našich techniků přímo v servisu.
Kdy mám přezout na zimní pneumatiky?

Jakmile klesá teplota pod 7 stupňů.

Od 1. listopadu 2011 nabývá účinnosti nové ustanovení zákona o silničním provozu, které zavádí prakticky povinné užívání zimních pneumatik na všech silnicích v období od začátku listopadu do konce března.

Nové znění zákona stanoví povinnost přezout na zimní pneumatiky, pokud se

a) na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytnout souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.Přesný popis jednotlivých symbolů na pneumatice

Technická podpora: Značení pneumatik a přesný popis jednotlivých symbolů na pneumaticeJak správně hustit

Často je slyšet tvrzení, že zimní pneumatiky mají být podhuštěné pro lepší adhezi a záběr. Tato teorie je však naprosto nesprávná. Podhušťování pneumatik je technika často používaná v severnějších oblastech s mnohem vyšší sněhovou nadílkou, kde pak pneumatika působí víceméně jako sněžnice.

V našich zeměpisných šířkách, kde není tolik sněhových srážek se doporučuje spíše pneumatika užší a asi o 20kPa více nahuštěná. Správné dohuštění má hned několik pozitivních efektů. V prvé řadě zajišťuje dostatečné samočištění a s tím související důkladné a ničím neomezené odvádění vody.

Druhou, ne nepodstatnou vlastností je vyšší ochrana proti nerovnostem na vozovce, které jsou v zimním období často skryty pod vrstvou sněhu. Mějte své pneumatiky správně nahuštěny, jenom tak se bude zaručen jejich optimální kontakt s vozovkou. Také tím zabráníte nerovnoměrnému opotřebení pneumatiky.Další zajímavé čtení

Zajímáte-li se o své auto a jeho pneumatiky trochu více o to, našli jsme pro Vás pár zajímavých článků z redakce Motožurnálu.

Víme, jak by měl vypadat dobrý pneuservis
Nejmenší zlo? Zimní pneumatiky v létě
Na zimních se spěch nevyplácí

MKZ Pneuservis: Nejmodernější technologie pro výměnu pneu